Ancient Settlements Grew Bigger And Denser Much Like Our Modern Cities

tenochtitlan bigger is better for cities Medeniyet Ötesi Evsizler ve genç topluluk, bu kitapdaki bahsedilenler medeniyet ötesine sürükleniyorlar. Evsiz insanlar, istem dışı bi manada bu sürece müdahiller fakat; genç toplum, dünya tüketilirken sadece gübre ile besin edinmekten daha fazla mana arayan kimseler gibi, bilinçsiz bi şekilde bunu arzu ediyor, bu kitap hem onlara hem umutların hatrina yazılmıştır. Soruna odak Bunu, doğal olarak, dedemden duydum, ve o kendi dedesinden, ve o da kendi dedesinden, yüzlerce seneye denk. Demektir ki; bu çok kadim bi hikayedir. Fakat yok olmayacak. Çünkü ben kendi çocuklarıma sunacağım, ve onlarda kendi çocuklarına. Çingene Masalcı, Lazaros Harisiadis. Diana Tong’un Çingene Folkor Masalları’ndan alıntı. Başlangıç masal Ezel zaman önce bir gezegende hayat evire girmiş. Bu evrimde, bir çok farklı soysal düzenler ortaya getirmiş; sürüler, örgütler, topluluklar vb. bu düzenlerin arasında, düzenbozan bi zekaya sahip bi varlıkta kabile diye adlanan farklı bi sosyal düzenkurmuş. Kabilelik bir çok milyon sene boyunca çok başarılı bi şekilde devam etmiş, ta ki kabileci olmaksızın, hiyerarşik yapıya sahip olan, medeniyet diye yeni bi sosyal düzenle deneyimler yapmaya başlayana kadar. Çok uzun süre asılmadan, yapının üst kademesi çok lük bir hayatta yaşıyorlardı, mükkemmel keyfi bir yaşam içindelerdi. Onların bi altında, yine de sayıhi gayet geniş olan mensuplarda, şikayet ettirecek pek konu olmaksızın, çok mutlu ve değerli bir yaşam sürdüyordu. Fakat bunların altında kalan ve en geniş kitle, bu hiyerarşiyi hiç benimsiyememişdir. Sırf hayatta kalabilmek için, etraflarındaki çeteleşmiş hayvanların hayatlarına dönmüştür. ya bu iş bize yaramadı demister en büyük, alt kitle.Kabile olayı çok daha iyidir, ona geri dönelim diye devam etmişlerdi, fakat hiyerarşinin reisi, demiştir ki; ‘O ilkel hayatı geride bıraktırk artık ve öyle bir hayata geri dönüş yapamayız.’ ‘O zaman geri gidemeyeceksek ilerliyelim, başka bi düzen bulalım farklı bişey’ demiştir alt kitle. "Öyle bişey yapılamaz" demiştir Reis. "Bundan başka hiçbir düzen mümkün değildir artık. Medeniyetin ötesi yoktur ki ilerliyelim. Medeniye tabii ve sonsuzdur. Ötesi diye bişey yoktur" "Ama hiç bir icat ötesizdir. Buharlı motor benzinle geliştirilmiştir. Radio ise televizyon ile. Hesap makineleri bilgisayarlarla. Medeniyet bunlardan nasıl farklıdır ki??" diye sormuşlar "bilmiyorum" demiştir Reis. "Öyle işte." Ne o altdaki geniş mazlum kitle buna inamistir, ne de ben.

Ancient Settlements Grew Bigger And Denser Much Like Our Modern Cities

Modern cities with large populations and dense areas tend to be productive. Remarkably, these characteristics also appear to have been exhibited by ancient settlements. Findings of a new study revealed that ancient cities with bigger and denser settlements allowed their inhabitants to become more efficient.

For the study published in the journal PLOS ONE on Feb. 20, a group of researchers from the Santa Fe Institute and the University of Colorado Boulder sought to find out whether or not ancient settlements and the cities of today function in similar ways.

Scott Ortman from the Department of Anthropology at the University of and colleagues looked at the surveyed data of ancient settlements, houses and temples in the pre-Hispanic Basin of Mexico analyzing the dimensions of the structures to estimate household productivity, rates of the monuments’ construction, and also the ancient settlements’ populations and densities.

The results showed that ancient settlements that were more populous tended to be more productive. The researchers likewise found that the rate at which this productivity increased was the same as in present-day cities.

“It was amazing and unbelievable,” Ortman said. “We’ve been raised on a steady diet telling us that, thanks to capitalism, industrialization, and democracy, the modern world is radically different from worlds of the past. What we found here is that the fundamental drivers of robust socioeconomic patterns in modern cities precede all that.”

The researchers found that as the population in ancient cities grew, the rate at which they could produce monuments also increases. The same pattern was observed in private wealth. The surface areas of houses tend to become larger as the size of the settlement grew. Interestingly the distribution of house areas was comparable to the distribution of income currently observed in modern cities.

READ:   Madness of Social acceptance

Ortman and colleagues said that the findings show that some of the most robust patterns observed in modern urban system were derived from processes that have long been part of human societies. They have found that the set of rules known as urban scaling that cities abide with as they grow do not just apply to modern cities but also to ancient ones.

“Our results suggest the fundamental processes behind the emergence of scaling in modern cities have structured human settlement organization throughout human history, and that contemporary urban systems are best-conceived as lying on a continuum with the smaller-scale settlement systems known from historical and archaeological research,” the researchers wrote
.